Sprawdź listę członków szlaku kulinarnego Opolski Bifyj
Czym jest Bifyj?
Bifyj w gwarze śląskiej oznacza kuchenny kredens. Bifyj to skojarzenie ze śląskością, gdyż w kuchni lub jadalni każdego domu i mieszkania na Górnym Śląsku stał taki mebel. W Bifyju trzymano zawsze produkty spożywcze, świąteczne przysmaki, zastawę stołową, obrusy, itp.
Idea Powstania
Głównym celem utworzenia w 2015 roku Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj była chęć ratowania od zapomnienia tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego, jej historii, lokalnych zwyczajów oraz promocja lokalnych potraw, produktów tradycyjnych i producentów z regionu.
Dla Kogo?
Oferta Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj skierowana jest do osób poszukujących regionalnych i lokalnych przysmaków wysokiej jakości, unikalnych specjałów, a także do osób chcących poznać kulturę i tradycję Śląska Opolskiego. W końcu do osób ceniących dobrą kuchnię i chcących po prostu „dobrze zjeść”.
Restauracje
Do Szlaku obecnie należy 18 certyfikowanych restauracji
i 1 cukiernia z terenu województwa opolskiego, posiadających w swej karcie i ofercie potrawy tradycyjne oraz potrawy skomponowane w oparciu o produkty tradycyjne województwa opolskiego. Restauracje są zróżnicowane pod względem wystroju, historii, lokalizacji. Łączy je natomiast odniesienie do regionalizmu w każdym przejawie ich działalności.
Proces certyfikacji
Aby zostać członkiem Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj, lokale gastronomiczne przechodzą proces certyfikacji, prowadzony przez Kapitułę powołaną przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną – operatora Szlaku.
Idea szlaku kulinarnego Opolski Bifyj
Utworzony przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną w 2015 roku Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” to fascynująca, pełna różnorodnych smaków podróż po regionie. Bo przecież dzisiaj szlaki turystyczne to już nie tylko górskie wędrówki czy autokarowe zwiedzanie punkt po punkcie atrakcji, tych najbardziej znanych i obleganych. Obok rozmów przy zdjęciach z wakacji coraz częściej mówimy też o tym, co i gdzie urzekło nasze podniebienia, polecamy warte uwagi dania, a czasem nawet sami próbujemy swoich sił w domowym zaciszu i staramy się wiernie odtworzyć potrawy według receptur przekazywanych z dziada pradziada. Chęć ratowania od zapomnienia tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego, a także jej historii i lokalnych zwyczajów, które towarzyszyły jej powstawaniu, stała się główną inspiracją do powołania Szlaku Kulinarnego „Opolski Bifyj”.
Podążaj szlakiem aby poznać Województwo Opolskie „od kuchni”
Podążanie Szlakiem Kulinarnym pozwala poznać Województwo Opolskie „od kuchni”, tej regionalnej, prezentując związane z nią obrzędy. Znajdujące się na Szlaku obiekty to miejsca zarówno zabytkowe i wpisane w historię regionu, obiekty prowadzone z pasją od pokoleń, jak również nowopowstałe restauracje. Poza kartami dań serwującymi na co dzień tradycyjne potrawy z terenu Opolszczyzny, można w regionie „zasmakować opolskiego folkloru” podczas licznych imprez związanych z kulinariami. Odkrywając szlak kulinarny, warto na stronie visitopolskie.pl sprawdzić, którą z licznych atrakcji można przy okazji odwiedzić w regionie.
Połączeni smakiem i miłością do opolskich tradycji
Szlak Kulinarny „Opolski Bifyj” zrzesza obiekty gastronomiczne, które posiadają w swojej karcie potrawy lub/i produkty, które znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego, i tym samym nie są związane z kulturą i kulinariami innych państw. Dodatkowo obiekty te muszą przejść pozytywnie proces certyfikacji, a dowodem na to jest sygnowanie się specjalnym, utworzonym na potrzeby Szlaku, logiem. Wszystko to składa się na wiarygodną ofertę kulinarną, ściśle związaną z regionem oraz zapewnia o oryginalności kosztowanych przez turystów potraw tradycyjnych z terenu Śląska Opolskiego. Potrawy takie jak Śląskie Niebo, Siemieniotka, Wodzionka, Kartoffelsalat czy słodkości: Śliszki, Kołocz Śląski lub Krajanki, to tylko niewielka część obszernej Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego, których spróbować można w restauracjach na Szlaku.
Nasze działania służące ożywieniu oraz upowszechnieniu tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wspólnie ze znajdującymi się na Szlaku obiektami podejmuje działania służące ożywieniu oraz upowszechnieniu tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego poprzez:
– I Festiwalu Kuchni Regionalnej i Tradycyjnej „Opolski Bifyj”, który miał miejsce w Hotelu Spałka w Kluczborku na Opolszczyźnie (kwiecień/maj 2017); tematyka to kuchnia tradycyjna w nowoczesnym wydaniu;
– II Festiwalu Kuchni Regionalnej i Tradycyjnej „Opolski Bifyj” w Restauracji Nad Stawem w Bogacicy, Restauracji Na Wyspie w Niemodlinie, Restauracji Bajka w Grodźcu, Restauracji Dębowy Gościniec w Hotelu Dębowe Wzgórze w Pokrzywnej (listopad 2018); festiwalowi towarzyszyły liczne atrakcje w Restauracji Nad Stawem w Bogacicy oraz Restauracji Na Wyspie w Niemodlinie, a także Jarmark Bożonarodzeniowy w Hotelu Dębowe Wzgórze w Pokrzywnej;
– III Festiwalu Kuchni Regionalnej i Tradycyjnej „Opolski Bifyj” organizowanym w wielu miejscach w dniach 13-21.11.2019 r. Festiwalowi towarzyszyły m.in. warsztaty zdobienia pierników, zwiedzanie lokalnej winnicy, browaru, piekarni, warsztaty kulinarne, zielarskie, malowania z drewna oraz bombek choinkowych opolskim wzorem kwiatowym, wystawa i prelekcja dotycząca starej Porcelany Tułowickiej, uroczysta kolacja degustacyjna odbyła się w Restauracji Zamku Moszna;
– IV Targach Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów” w Chorzowie (maj 2016), gdzie serwowano certyfikowany Kołocz Śląski, smażone na miodzie Jabłko Księcia Albrechta, a także Śląski żur na maślance;
– Festiwalu Opolskich Smaków w Opolu (2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022, 2023,2024)
– imprezie plenerowej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z Hotelem Hugo (2015)
– Mobilnych stoiskach OROT wystawianych po polskiej i czeskiej stronie w wakacje 2021 roku, w ramach projektu „Promocja produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych na mobilnych stoiskach OROT”
– Mobilnych stoiskach OROT w atrakcyjnych lokalizacjach województwa opolskiego w wakacyjne weekendy 2023 roku. Na stoiskach prowadzona była degustacja produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych zakupionych w ramach realizacji projektu pn. „Promocja idei Opolskie ze Smakiem, produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych oraz
Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj na mobilnych stoiskach OROT- edycja II”,
współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego
-Mobilnych stoiskach OROT w atrakcyjnych lokalizacjach województwa opolskiego w wakacyjne weekendy 2022 roku. Na stoiskach prowadzona była degustacja produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych zakupionych w ramach realizacji projektu pn.
„Promocja idei Opolskie ze Smakiem, produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych oraz Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj na mobilnych stoiskach OROT” w ramach dotacji przyznanej przez Samorząd Województwa Opolskiego
Szkolenia i spotkania adresowane są do przedstawicieli obiektów świadczących usługi gastronomiczne, noclegowe i/lub turystyczne na terenie województwa opolskiego, będących członkami Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”. Ponadto, szkolenia kierowane są do producentów produktów lokalnych i tradycyjnych, a także lokalnych przedsiębiorców z branży gastronomicznej.
Przykłady: Dzięki realizacji projektu z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pn. Wsparcie promocji i rozwoju sieciowania Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego Opolski Bifyj w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla województwa opolskiego na lata 2016-2017 zorganizowano wizyty studyjne dla m.in. znanych blogerów i dziennikarzy kulinarnych: z kanału telewizyjnego Kuchnia+, z magazynu „SlowLife”, z bloga www.poracoszjesc.pl , z bloga www.kulinarnenawigacje.pl (Agnieszki Jasińskiej, uczestniczki programu „Hell’s Kitchen, z bloga www.burczymiwbrzuchu.pl , z bloga www.food2.pl .
Liczni dziennikarze, tour-operatorzy, blogerzy i influencerzy odwiedzający Opolszczyznę w ramach współpracy z OROT odwiedzają restauracje należące do Szlaku Kulinarnego „Opolski Bifyj”, testują naszą kuchnię tradycyjną oraz dzielą się wrażeniami w swoich artykułach, blogach i magazynach.
W 2022 r. na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na Opolszczyznę przyjechali znani blogerzy podróżniczy z bloga www.zbierajsie.pl
Nasi goście oprócz odkrywania pysznych smaków regionu mieli także okazję przekonać się co warto zobaczyć w Województwie Opolskim. Z ich wizyty powstało wiele wpisów i relacji na social mediach na Facebook’u i Instagramie. Ukazał się także obszerny artykuł na ich blogu.
Członkami Komisji byli eksperci związani z branżą gastronomiczną, turystyczną, promocją oraz mediami, którzy poza oceną dań oraz potraw tradycyjnych i regionalnych brali pod uwagę wygląd lokalu oraz poziom świadczonych usług. Tak skrupulatnie przeprowadzana ocena ma gwarantować wysoki poziom usług świadczonych przez restauracje w ramach Szlaku Kulinarnego (czerwiec 2016). Działania te możliwe były dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację zadania pn.: Wsparcie procesu certyfikacji i rekomendacji Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”
Ulotki opisujące Szlak Kulinarny dla członków szlaku w celu rozpropagowania w swoich lokalach, stworzenie menu indywidualnego dla każdej restauracji z serwowanymi przez nią potrawami tradycyjnymi; do tego: naklejki na szybę, tabliczki emaliowane do oznakowania budynku oraz torby i fartuchy jako gadżety. Działania te możliwe były dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację zadania pn.: Wsparcie procesu certyfikacji i rekomendacji Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”.
– Ogólnopolska Konferencja „Turystyka kulinarna – Polski HIT”, organizowana razem z Polską Organizacją Turystyczną w trakcie targów Tour Salon w Poznaniu (luty 2016)
– Ogólnopolska Konferencja „Wokół Wspólnego Stołu” w Łódzkim Domu Kultury (listopad 2015)
Opolskie Biuro Podróży Almatur, będące członkiem OROT posiada w swojej ofercie i w katalogu gotową imprezę dla klienta indywidualnego. Polecamy i zapraszamy do skorzystania z oferty wycieczek objazdowych „Odkryj Opolski Bifyj – kulinarny szlak Śląska Opolskiego”
Nasze nagrody i wyróżnienia
Wraz z działaniami towarzyszącymi budowie Szlaku Kulinarnego, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wydała „Opolski Bifyj – przyjazny przewodnik kulinarny”, zawierający opisy miejsc i lokali będących na Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego oraz przepisy kulinarne, ciekawostki, podania, legendy i propozycje odwiedzenia wybranych atrakcji turystycznych. Wydawnictwo cieszyło się ogromną popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców regionu. Dostępne jest także do pobrania w wersji elektronicznej na naszej stronie. Wydawnictwo zostało nagrodzone główną nagrodą Magellana w konkursie na Najlepszą Publikację Turystyczną 2015 roku w kategorii Przewodnik Kulinarny, wyróżnione w konkursie „Róże Regionów” podczas tragów Tour-Salon w Poznaniu w 2015 roku oraz wyróżnione w Konkursie „Opolska Marka” za rok 2016 w kategorii Promocja Regionu.
W 2016 roku powstała kolejna publikacja „Szlak kulinarny Opolski Bifyj. Informator”, która w odróżnieniu od poprzedniej, obszernej wersji przewodnika pełni funkcję wersji kieszonkowej.
Publikacja otrzymała wyróżnienie w kategorii przewodnik kieszonkowy w konkursie Nagroda Magellana 2016 oraz drugie miejsce w kategorii Przewodnik w Konkursie „GLOBalny Format 2017” w trakcie targów GLOBalnie w Katowicach w 2017 roku.
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna została laureatem Opolskiej Marki 2019 w kategorii Promocja Regionu za Szlak Kulinarny Opolski Bifyj. Nagroda przyznawana jest przez Marszałka Województwa Opolskiego.
Szlak Kulinarny Opolski Bifyj w dniu 20 października 2022 r. otrzymał nagrodę w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikat OROT oraz został zgłoszony do Konkursu Ogólnopolskiego - Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej.
W dniu 15 grudnia 2022 r. Szlak Kulinarny Opolski Bifyj otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022. To bardzo ważne wydarzenie dla branży turystycznej i gastronomicznej Województwa Opolskiego, nasz Szlak Kulinarny znalazł się bowiem w gronie najlepszych 10 produktów turystycznych z całej Polski! Gratulujemy wszystkim wygranym i wyróżnionym i zapraszamy do odkrywania naszego Szlaku, członkostwa w Szlaku i kreowania wraz z nami najlepszego z możliwych kierunku rozwoju turystyki w regionie - z naszą turystyką kulinarną na czele!
Procedura przystąpienia do Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego
Członkami Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego mogą zostać lokale gastronomiczne spełniające następujące wymagania:
- Lokale gastronomiczne wyłącznie z terenu województwa opolskiego;
- Lokale gastronomiczne posiadające w swojej karcie potrawy i/lub produkty znajdujące się na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego (lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub plik do pobrania poniżej);
- Restauracje posiadające w swoim menu co najmniej 4 potrawy/dania/produkty kuchni regionalnej, składające się na zestaw obiadowy np. zupa, drugie danie, deser, ewentualnie przystawka;
- Inne lokale gastronomiczne (np. cukiernie), które posiadają w swojej ofercie co najmniej 3 potrawy/dania/produkty z listy Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego.
Procedura przystąpienia do Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego wygląda następująco:
- Wypełnienie i złożenie deklaracji członkowskiej Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (plik do pobrania poniżej);
- Wypełnienie i złożenie deklaracji członkowskiej Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego (plik do pobrania poniżej) wraz z niezbędnymi dokumentami:
- Dokumenty rejestrowe firmy (aktualny odpis KRS, wymagane uchwały o przystąpieniu);
- Wniosek zgłaszający lokal do procesu certyfikacji (znajduje się w deklaracji członkowskiej Szlaku);
- Opis serwowanych w lokalu potraw/dań/produktów tradycyjnych;
- Poddanie się certyfikacji, którą przeprowadza specjalnie powołana Komisja Certyfikacyjna.
- Zdobycie minimum 40 pkt. podczas certyfikacji.
Administrator szlaku
Skontaktuj się z nami!
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
ul. Żeromskiego 3
45-053 Opole
- +48 77 44 12 522
- info@orot.pl